Stravovanie v doobedných hodinách je pre školákov veľmi dôležité. Vďaka vyváženým raňajkám a správnej desiate sa dieťa v škole dokáže sústrediť, má dostatok energie a pravidelným stravovaním sa naučí  správnym stravovacím návykom.

V dnešnej dobe  sa stretávame so skutočnosťou, že mnoho detí doma vôbec neraňajkuje a pre nedostatok času skončí s pár eurami vo vrecku – nech si kúpi desiatu v školskom bufete. Tie však málokedy ponúkajú výživné a plnohodnotné jedlá a dieťa z bufetu odchádza s nezdravou bagetou, sladkosťami či čipsami a presladeným nápojom. Práve preto je určite vhodnejšie deťom pripraviť tú správnu desiatu doma.

Z čoho má desiata pozostávať

Plnohodnotná desiata by mala obsahovať obilninu, nátierku, plnku, zeleninu, ovocie a nápoj.

  • Obilniny v podobe celozrnného pečiva, grahamových rožkov, celozrnných placiek – ako hlavný zdroj energie.
  • Nátierka, ktorá dodá obilnine chuť – môže byť napríklad rastlinná, tvarohová, zeleninová, strukovinová, cottage cheese, žervé (ideálne bez margarínu).
  • Plnkou vo forme kvalitného syra, šunky s vysokým obsahom mäsa (nad 90%), tuniaka alebo tofu.
  • Zelenina, dodá šťavu alebo je vhodná len tak na zobkanie – cherry paradajky, list šalátu, uhorka, paprika, očistená mrkva, kaleráb alebo zelerové stonky.
  • Ovocie, deti majú radi ovocné šaláty, nakrájané ovocie, ale postačí aj mandarínka, banán, jabĺčko či iný druh ovocia.
  • Nápoj je nevyhnutnou súčasťou desiaty. Fľaša s objemom minimálne 0,5 litra v školskom batohu nesmie chýbať. Pitný režim by mal pozostávať buď z čistej vody alebo čaju – ktorý môže byť dochutený citrónom a medom.

Netreba zabúdať na to, že dieťa musí byť ochotné desiatu zjesť a nenútiť mu to, čo mu nechutí. Pokiaľ nemá rado určitý druh zeleniny – napríklad papriku, vyskúšajte iný druh. V opačnom prípade by spomínaná paprika mohla skončiť v koši. Okrem uvedených potravín je pre deti vhodné aj acidofilné mlieko, jogurty, rôzne druhy smoothie či domáca detská výživa.

A čo sladkosť?

Súčasťou školskej desiaty môže byť aj malá sladkosť. Deti potrebujú „rýchle cukry“, preto nie je potrebné sladkosti úplne zakazovať. Denná porcia však nemá presahovať 50 gramov a najlepšie je sladkosti zhotoviť doma. Napríklad domáce sušienky, perník alebo domáce müsli tyčinky, poprípade deťom pribaliť sušenú zmes s orechmi či kúsok kvalitnej čokolády.

 

Dôležitý je aj vzhľad

Pre deti je dôležité nielen to, ako desiata chutí, ale aj to ako aj vyzerá. Stavte na farebnosť a spôsob zabalenia (deti môže zaujať aj samotná servítka, v ktorej je chlebík zabalený). Nebojte sa ich zapojiť do prípravy a raz za čas nechajte svoje ratolesti, aby si desiatu pripravili sami podľa vlastnej voľby. Keď uvidia, že im dôverujete, určite si vyberú tie lepšie možnosti.